Відень. 5 березня 1986. 19:30. Похмуро. Туман. + 2 ° С.

Суддя: Мішель Вотро (Франція).

Помічники: Отторіно Ді Бернардо, Андре Фере (обидва - Франція)

ПРЕСА ПРО МАТЧ:

ХВИЛИНИ нелегкого протистояння

ГРА почалася дуже динамічно, зі взаємного обміну атаками. Хоча повели їх сторони no-різному, на різній тактичної основі. Тренер австрійців Влатко Маркович, судячи з усього, не кривив душею, заявивши перед матчем, що здолати такого сильного суперника, навіть на своєму полі, можна, лише побудувавши гру строго від оборони, розраховуючи на контратаки. Коли кияни повели атаки широким фронтом, через фланги, господарі поля зосереджували на підступах до своїх воріт до дев'яти гравців, а заволодівши м'ячем, намагалися довгими передачами кинути в прорив по центру або правому флангу Пакульта або Кранчара, або Халилович з Бручічем.

Вже на першій хвилині після комбінації на правому фланзі між Бєлановим і Безсоновим на удар був виведений Яковенко, але пробив він без замаху, несильно, і воротар спокійно забрав м'яч у нижньому куті воріт.

Австрійцям у відповідь вдалася швидка контратака Пакульта і Кранчара - найсильніший удар останнього відбила штанга. А гості, використовуючи швидкість Бєланова, продовжували нагнітати обстановку на лівому фланзі оборони «Рапіда». Але, проникаючи «до останньої горизонталі», Бєланов ніяк не міг точно виконати прострільну передачу. І все ж кияни в ці хвилини виглядали краще, змусивши суперників більше думати про захист власних воріт.

Залишалося, що називається, «дотиснути» суперника, притуснути його до своєї штрафної площі, повністю позбавивши ініціативи в контратакуючих діях. Але десь до результату 15-ї хвилини гри в поведінці киян стався якийсь злам. Було помітно, що й раніше не все ладилося: не було синхронного командного руху, гравці оборони не завжди встигали атакувати суперників у момент прийому м'яча. Словом, відчувалося деяке розбалансування механізму гри. Але всі ці такі помітні огріхи компенсувалися невгамовним бажанням диктувати свою волю супернику і загальною самовідданою грою на надзусиллях.

Тут-то, мабуть, і крилася небезпека. Спостерігаючи матч з екрану, можна, звичайно, помилитися, але мені здалося, і, думаю, небезпідставно, що динамівці в якийсь момент немов би задихнулися, взявши непосильний для цього часу і ступеня підготовленості темп. Знітилися спочатку активні Безсонов і Яковенко, не ризикував крейсируватиме по своїй брівці Дем'яненко, а Бєланов після декількох марних спроб завершити прорив точною передачею немов би вирішив більше не мучити ні себе, ні партнерів. Перебрався на лівий фланг. Тут-то в середині першого тайму і була розіграна швидка комбінація за допомогою дальніх і точних передач - від Дем'яненко в центр до Блохіна - від нього у фланг до Бєланова. Доводиться тільки шкодувати, що Дем'яненко не встиг на простріл Бєланова.

Тим часом господарі поля, відчувши зміну в стані суперників, стали методично нарощувати тиск. Швидко переводячи м'яч у передню лінію, вони так само швидко підходили з тилів на підтримку форвардам, впевнено контролювали м'яч, були точнішими за динамівців у передачах. Їх фізична готовність в ці хвилини здавалася більш високою. Кияни все частіше грали без м'яча, а без нього, як відомо, важко вести контргру.

З 25-ї по 30-у хвилину динамівцям довелося пережити кілька тривожних миттєвостей, які взагалі-то і задали тон подальшій грі - до самої перерви. Було нелегко протистояти більш рухливим і більш точним австрійцям, але вони, збудувавши позиційні редути, трималися. Проте вихід Кранчара один на один вніс ще і частку нервозності, хоча Чанов врятував становище.

Нервозність раптом проявилася в необдуманій відкидці м'яча назад, яку допустив Яковенко, заставши зненацька Балтачу. Але знову встиг втрутитися Чанов, і небезпечний вихід «Рапіда» закінчився всього лише штрафним ударом. Правда, це «всього лише» ледь не призвело до взяття воріт: м'яч після сильного удару Пакульта в обхід «стінки» пролетів в небезпечній близькості від стійки. Невдовзі пішов ще один гострий випад - після штрафного удару зліва, але Чанов встиг відбити м'яч.

Ініціатива перейшла до «Рапіду». Він до перерви виглядав вельми неабиякою командою, так, по всій видимості, воно і є, оскільки пересічному клубу вихід у фінал європейського турніру, треба думати, замовлений. А «Рапід» - фіналіст Кубка кубків. Подумалося, що треба, нехай і здавалося це важкоздійсненним, вистояти до перерви, щоб озирнутися, перевести дух і скоригувати командні дії. І почалося таке нелегке протистояння, як мовиться, проти переважаючих сил супротивника.

Вистояти непросто, якщо оборонятися пасивно. Але кияни не тільки підбирали ключі до атакуючих гравців «Рапіда» - тут насамперед хочу відзначити Кузнєцова, який сміливіше інших йшов у відбір і на випередження, вдало грав у повітрі і зрештою повністю скував небезпечного і невгамовного Пакульта. Гості намагалися провести зустрічну гру, що часом вдавалася, остуджуючи запал австрійців. Відмінну триходівку з забігои провели Баль, Рац і Дем'яненко, але захисник перервав вихід Дем'яненка на воротаря, зупинивши м'яч рукою. Дуже гарний перевод м'яча в центр за спину останнього захисника зробив Блохін - втрутився воротар.

Потім, коли погас екран телевізора, роздумуючи над таким непередбачуваним поворотом подій у другому таймі, я цілком переконано прийшов до висновку, що саме ось ці 20 хвилин нелегкого протиборства динамівців, те, що вони вистояли, відчули впевненість у своїх силах і оцінили можливості суперника, привели до повної ігрової переваги киян у другому таймі. Австрійців ці 20 хвилин гри виснажили.

Думаю, не останню роль зіграв той факт, що старший тренер «Динамо В. Лобановський бачив матч «Рапіда» з «Клагенфуртом», коли віденці, виграючи 2:0, не зуміли втримати переможний рахунок, врахував і їх неповну по весні готовність до тривалої боротьбі, і невміння зіграти на утримання рахунку. І в перерві вніс рішучі корективи.

Насамперед кинулося в очі, що в другому таймі більш активні позиції зайняли крайні хавбеки Яремчук і Рац, включив свою «електродриль» на лівому фланзі Дем'яненко, рішучіше переходили середню лінію Безсонов, Яковенко, Баль, і навіть Кузнєцов іноді дозволяв собі залишити Пакульта і, використовуючи непозбутній запас сил, підтримувати атаку. Відразу ж стало легше, вільніше Бєланову і Блохіну, якого австрійці стерегли в чотири ока: проти нього персонально грав Гаргер і позиційно - Лайнер. Вже на другій хвилині Блохін з Дем'яненком змусили помилитися захисника і небезпечний вхід Блохіна в штрафну закінчився ударом над самою поперечиною. Ще один випад - і Дем'яненко, отримавши пас Блохіна, пробив у дальній кут, але під удар встиг кинутися захисник. Вдало взяв на себе гру Безсонов - його витончений дриблінг вкінець заплутав захисників, але й Бєланов, мабуть, не чекав дотепною відкидки м'яча - не встиг завдати удару.

Суперники знову помінялися ролями - тепер скрутну оборону тримали господарі поля, судячи з усього, ніяк не очікували такого вольового сплеску, такий тактичної спритності суперника, казна-звідки черпати сили для досить темпової гри. З кожною хвилиною в грі киян прибувало стрункості, злагодженості, точності рухів і прийомів - ні дати ні взяти, як на співанці у хорошого хормейстера. Відчутніше ставала перевага динамівців у класі, у виконавському вмінні. Ці перетворення можна в якійсь мірі віднести до витрат передсезонної підготовки - цілком об'єктивні, враховуючи зайнятість гравців у збірних командах. Не забудемо, що разом вони зібралися тільки 1 березня.

Але клас динамівців, їх вміння організувати гру, мабуть, не могли не позначитися зрештою - за умови, звичайно, що вони виявлять досить тверду волю і стійкість. Вони проявили ці якості, а майстерність, з якою забивали голи, говорить сама за себе. Напевно, телеглядачі повною мірою насолодилися гольовими епізодами, прокручених і в повторах. Напевно, і немає особливої ​​потреби описувати знову ці миті, але як же не назвати ще раз відзначилися!

Давайте згадаємо, як холоднокровно і філігранно, вихопивши м'яч з-під носа у воротаря, зробив передачу набігаючому Бєланову Рац. І як мужньо, не шкодуючи ніг в гострій сутичці з загрозливо ринувшимся рятувати ворота захисником, Бєланов в стрибку завдав точного удару. Через чотири хвилини ця ж пара знову блиснула відмінним виконанням: Рац - штрафного удару, виконаного підсічкою, саме тим єдино вірним прийомом, який доставив м'яч в потрібну точку, Бєланов - сміливою грою на випередження і чудовим ударом у високому стрибку головою точнісінько в правий верхній кут воріт.

Ще через п'ять хвилин Бєланов міг домогтися «хет-трику», але цього не допустив воротар Консел. А незабаром динамівці закрутили таку карколомну карусель в штрафному майданчику «Рапіда», що вже ніхто не зміг перешкодити Рацу ретельно підготовленим ударом послати м'яч у ворота.

І зовсім уже чудово був забитий четвертий гол - після комбінації Баля з розцвівшим у другому таймі Яремчуком, який начебто і перемудрив трошки, але все зробив, щоб м'яч потрапив до набігаючого Яковенка. Сильніший удар з правої ноги потряс штангу, але Яковенко продовжив рух вперед, вчасно змістився лівіше на відскок і завдав вже лівою ногою повторний та невідворотний удар.

Кияни могли і ще збільшити рахунок, але Консела поганим воротарем не назвеш: в одному з епізодів він зумів двічі в кидках відбити і удар Євтушенко з гострого кута, і добивання Блохіна. Під кінець матчу ще раз непогано пробив Євтушенко, але Консел знову ж в кидку взяв непростий м'яч.

Не можу сказати, що весь другий тайм йшов під акомпанемент ударів по воротах господарів поля. «Рапід» намагався змінити перебіг гри, але марно. Лише наприкінці, мушу зауважити, коли динамівці проявили деяке умиротворення результатом і трохи послабили увагу в обороні, вийшовгий на заміну швидкий Вілфурт зумів забити Чанову гол престижу.

Залишається дочекатися матчу-відповіді, щоб після переконливої ​​перемоги в гостях отримати від гри киян нову порцію задоволення. Але вже без нервування, як у першому таймі віденського матчу. А вона, вибачте, можлива, якщо динамівці проявлять благодушність, як в останні його хвилини ...

Володимир Пільгуй, майстер спорту міжнародного класу.