Київ. 2 квітня 1986. 19:00. Ясно. + 14 ° С.

Суддя: Жозе Роза душ Сантуш (Португалія).

Помічники: Алдер Данте да Сільва дос Сантуш, Марія Жозе Гудеш (обидва - Португалія)

ПРЕСА ПРО МАТЧ:

ПРЕСИНГ З ГОЛАМИ І БЕЗ

ДО ГРИ

У ФУТБОЛЬНОМУ Києві обожнюють прес-конференції. Тренери приїжджих команд потрапляють в щільне кільце журналістів, з якого не втекти в автобус, буквально з трапа літака. Відповідати на запитання доводиться на сходинках аеровокзалу, автобуса, в самому автобусі по дорозі з Борисполя в місто, у кромки поля - на тренуванні. І вже неодмінно - в конференц-залі, напередодні матчу і після його закінчення, навіть якщо до від'їзду в аеропорт залишаються лічені хвилини.

Тренер «Дукли» Іржі Лопата і капітан команди Ян Фіала цим обов'язком, схоже, не обтяжувалися і охоче розповідали, як сприйняли тяжкий жереб. Суперник екстрасильний, в чому вони переконалися, подивившись по телевізору київський матч з «Рапідом». Обіграти такого суперника - справа архіскладна, але празькі футболісти горді тим, що зустрінуться з фаворитом турніру.

На запитання, чому він сам не побував на іграх київського «Динамо», І. Лопата коротко кинув: «Були проблеми ...». А ось тренер національної збірної Чехословаччини Й. Масопуст, побачивши на празькому стадіоні озброєного апаратурою для відеозапису динамівського «розвідника» М. Ошемкова, вигукнув: «О! «Динамо» вже веде 1:0 ... ».

У першості Чехословаччини була перерва, запланована для збірної країни, тоді «Дукла» у повному складі і провела два контрольні матчі, вигравши у місцевої аматорської команди - 8: 2 і у шведського клубу другої ліги «Терес ФФ» - 3:0.

Мій колега з «Руде право» Іво Урбан дивився цей матч і зізнався, що користі від нього вийшло мало. «Дукла» могла забити десяток голів, але мотивація гри виявилася невисокою, і футболісти діяли недбало, що призвело до травми рослого - 191 см - захисника Клуцкі.

Увечері в день приїзду «Дукла» тренувалася на Центральному стадіоні і привернула увагу насамперед, як кажуть фахівці, модельними характеристиками гравців - все рослі, ладні, як в дружині дядьки Чорномора. Рада зі своїми 172 см здається серед них малюком. Можна було помітити, що пражани намагаються не підлаштовуватися під м'яч, удари по воротах виконують з незручних положень.

ГРА

Ця обставина насторожувала, але в грі так і не проявилася, бо з першої і до останньої хвилини гостям довелося стримувати все наростаючий натиск динамівців, які приголомшили їх швидкісними колективними діями, невловимою зміною напрямків прориву, швидкими і злагодженими комбінаціями, гострими випадами праворуч, ліворуч , по центру.

Моїми сусідами в ложі були заслужені майстри спорту М. Сімонян і В.Царьов. Москвичі, вони давно вже не відчували схвильованого дихання стотисячного стадіону. Царьов потер руки і задоволено сказав: «Спробуй-но погано зіграти в такій атмосфері ...».

Ніхто з динамівців цього собі і не мислив - команда зіграла натхненно, злагоджено, щедро виплеснув феєричну палітру різноманітних комбінаційних хитросплетінь, накресливши геометрично бездоганний лабіринт колективних ходів. Ця незгзсаюча феєрія вилилася в три голи, забитих ще до перерви. Не припинилася вона і після, а голів могло бути набагато більше. На жаль, жоден не відбувся, а парадокс полягав у наступному: не забивали кияни не від того, що нагодовані, а скоріше, навпаки, - дуже вже хотіли забити ще і ще. Стали вони злегка квапити події замість того, щоб грати так само холоднокровно, як у першому таймі.

У перерві, обмінявшись думками, ми прийшли до висновку, що динамівці будуть не праві, якщо не викинуть з голови рахунок першого тайму. Симонян зауважив, що «Дукла» досить вміла команда, а її гравці індивідуально сильні, але темп гри для них непосильний. А ось грати проти пражан на малих обертах і навіть на середніх буде рівносильно трати набутого. Потім ми дізналися, що В. Лобановський в перерві теж запропонував своїм гравцям забути про рахунок і починати як би з нуля - в тому ж темпі, в тому ж тактичному ключі. Але футболісти, перейнявшись головною ідеєю, напевно, так і не зуміли забути про рахунок. Палке бажання провести четвертий, п'ятий гол, мабуть, вплинуло на якість реалізації розумно задуманих і спритно виконаних комбінацій.

Однак повернімося до першого тайму. Сигнал до штурму подав Заваров. Він виконав слалом між захисників і був збитий у штрафному майданчику. Симонян і Царьов згідно кивнули: пенальті беззаперечний. Але арбітр розвів руками - грайте! А після матчу пояснював, що пенальті, мабуть, варто було б дати, але він насилу придушив бажання показати Заварову жовту картку за дуже вже картинне падіння ...

Заваров швидко виправився - впевнено зіграв у відборі і через Раца вивів у прорив Блохіна. Той прямо-таки зримо включив найвищу швидкість, стрімко обійшов захисника і на хорошому ходу відмінним ударом вколотив м'яч у сітку. У цьому епізоді, та й потім ще не один раз, форвард нагадав нам розкутого літаючого Блохіна часів «Ференцвароша» і «Баварії».

Через сім хвилин не пощастило Яковенку. Воротар гостей вибіг до лінії штрафної і вступив у боротьбу з Бєлановим, який, як працьовитий дятел, весь матч з великою користю для партнерів «довбав кору» на останній лінії оборони «Дукли». Після його сутички з воротарем м'яч дістався Яковенко, а від нього по високій дузі відправився в порожні ворота, але ... опустився на сітку зверху.

Гості змушені чи не всією командою відступити на свою половину. Царьов зауважує, що постійний високий темп, швидкий розіграш м'яча - переважно поздовжніми передачами в розрахунку на швидкість, змушують гостей піти в глуху оборону, то і справа порушувати правила. А з середини тайму, після стрімкої комбінації Яковенко - Яремчук - Бєланов, динамівці пішли на пресинг в штрафному майданчику «Дукли». Яремчук заволодів м'ячем, точним коротким пасом забезпечив їм Заварова - після підступного обвідного удару м'яч пролетів поруч зі стійкою воріт.

Локальний пресинг не став в тактиці киян епізодом - вони, тонко вловлюючи момент найвищої напруги в лінії оборони «Дукли», застосовували його з більшою або меншою часткою успіху ще не раз.

Але от коли, здається, вже традиційно, взяли нетривалу паузу - між 25-ю і 30-ю хвилинами - пражани негайно розпрямилися, і незабаром Візек, пішовши від Яковенко, обіграв ще й Кузнєцова і вивів за спину Балтачі Корейчика. Тут же Луговий і Корейчік гостро розіграли «стінку» праворуч. Негайно відреагував Симонян: «При такій перевазі в атаці уважність в обороні подвійно важлива. Гості чекають своєї нагоди, сподіваючись на контратаку. Захисникам захоплюватися не можна ... ».

Поправки, немов думки фахівця почуті, були внесені негайно. Позиційно суворіше стали грати захисники, а швидкісний натиск з елементами пресингу спалахнув з новою силою. Незабаром хороший простріл Блохіна вкотре дозволив Бєланову збентежити захисників і воротаря, і Заваров подвоїв рахунок. Тут же динамівці натхненно зіграли на лівому фланзі: Дем'яненко довгим поздовжнім пасом кинув у прорив Раца, а на його навісну подачу відгукнувся Блохін, який у високому стрибку-піруеті відмінно пробив головою, - м'яч пролетів в сантиметрах від верхнього кута воріт. Без паузи - нова гостра атака: передача в штрафну Раца - Бєланов знову в ролі відбійного молотка на вістрі, а гол невідпорним сильним ударом з ходу забиває Блохін.

Гра приймає настільки однобічний характер, що Візек прибігає в свою штрафну площу захищатися і метається там, не знаходячи виходу з обіймів пресингу. Симонян задоволено зауважує: «Гості не встигають не тільки прикрити нападаючих, але хоча б перекрити напрямки можливих атак. І самі насилу знаходять вихід на простір. Тому й не можуть провести контратаку ».

Тим часом феєрверк київських атак не загасав - після перерви розгорівся ще яскравіше. З прострілу Дем'яненко міг забити Бєланов - йому завадив воротар. Вдало діяв Костельник і далі: з під поперечини дістав м'яч після удару Заварова, прийняв на себе удар Раца в упор, перевів на кутовий ще один удар Заварова. А коли Євтушенко, розігравши «стінку» з Рацем, вискочив з воротарем один на один, відбив небезпечний удар у поперечину і ще встиг зреагувати на повторний удар головою.

Палке бажання забити оберталося проти динамівців. Ось Кузнєцов головою послав м'яч вище воріт. Блохін після відмінно розіграного з Яремчуком та Дем'яненко розгонистого трикутника влучив у поперечину. Поспішив Євтушенко, прийнявши хороший пас Заварова: сильно пробив, коли можна було перекинути голкіпера.

Гостям все ж вдалися дві контратаки - Чанов взяв м'яч в нижньому лівому куту після точного удару головою Пельца, а слідом Балтача врятував ворота після удару Візека. Висока надійність колективних дій у всіх лініях «Динамо» не дозволила «Дуклі» досягти більшого.

ПІСЛЯ ГРИ

Потім на прес-конференції Іржі Лопата висловив вдячність київському «Динамо» і В. Лобановському за наочний урок, а далі все більше говорив про теплий і щедрий прийом, який надали динамівці празьким футболістам. Гравців «Дукли» особливо захопила автобусна екскурсія по Києву і захоплююча розповідь нашої перекладачки Світлани Ільченко про святині стародавнього міста і його сьогодення. «Ми в усі очі дивилися і, розкривши роти, слухали цей натхненний монолог, навіть не підозрюючи, що завтра нам належить побачити такий же натхненний ансамбль футбольних виконавців. Як не гірко від поразки, не можна не випробувати почуття задоволення від гри такого високого рівня ... ».

Втім, на питання, чи залишився тренер при своїй колишній думці, що в грі динамівців є все ж окремі недоліки, І. Лопата відповів ствердно: «Однак які це недоліки, говорити не буду - адже попереду матч-віповідь...».

Колективне резюме Н. Симоняна і В. Царьова: «Ці слова треба пам'ятати і в Празі грати так само - не зменшуючи обертів. Тільки тоді вихід у фінал Кубка кубків буде гарантований ... ».

Валерій БЕРЕЗОВСЬКИЙ, наш спеціальний кореспондент.